Jak si vypěstovat větší odolnost organismu proti negativním vlivům?
Sychravé a chladnější počasí dokáže tělo a jeho imunitu oslabit a překvapit infekcemi a viry.
„Je velmi důležité uvědomit si, že budování dobré obranyschopnosti je dlouhodobá záležitost a člověk na to musí myslet s dostatečným předstihem, aby zvládl náročné období v pohodě a zdraví,“ upozorňuje imunolog Miloš Jeseňák.
Vrstvení oblečení
Teploty v posledních letech radikálně kolísají. Na jejich změny se lépe připravíte, pokud se v chladných dnech pořádně zachumláte a místo jedné silné vrstvy si obléknete více tenkých. To vám pomůže posílit vnitřní teplo. Nezapomeňte na čepici a rukavice.
Sportem se otužujeme
Kromě toho, že se při sportu snižuje hladina stresu, vystavováním se stále většímu chladu se tělo účinně otužuje a stává se méně náchylným k nachlazení.
A co se dá dělat během podzimních dnů? Pouštění draků si většinou spojujeme s dětskou zábavou, přitom existuje sport nazvaný landkiting, při kterém se pouští speciální vlečný drak, kterého ovládá jezdec stojící na boardu s kolečky.
Použít lze i kolečkové brusle, v zimě brusle s noži nebo snowboard. Při příznivém větru lze dosáhnout docela dobré rychlosti. Nejvšestrannějším sportem je však nordic walking, který dokáží zvládnout všechny věkové kategorie.
Díky hůlkám se při chůzi nohy příliš nepřesilují, ale zapojují se i široké břišní svaly, svaly na zádech i v okolí krční páteře. Proto se tento sport doporučuje starším i lidem s onemocněními opěrné soustavy.
Díky nordic walkingu se zlepšuje imunitní a kardiovaskulární systém, aktivuje se metabolismus nebo se okysličují plíce a mozek.
Nesmíme zapomínat ani na běh a jízdu na kole, které upravují krevní tlak, srdeční činnost a obrannou schopnost organismu.
Změna jídelníčku
Trávení hraje v budování imunity nejdůležitější roli. Pokud ho chceme podpořit, měli bychom jíst pravidelně v malých porcích vyváženou stravu plnou zeleniny.
Pro většinu lidí je to však obtížnější, než se na první pohled zdá. Rychlý způsob života a zaneprázdněnost nás často tlačí do konzumace jídel, která jsou právě po ruce, a ne vždy jsou to ty správné. Podle imunologa Miloše Jeseňáka se přitom dopouštíme více chyb.
„Strava s nedostatkem vlákniny, vitamínů v jejich přirozené formě, nedostatek tekutin, nadměrný příjem živočišných tuků v podobě mastných a smažených jídel, nadměrný příjem jednoduchých cukrů, to vše ohrožuje naši imunitu. Netřeba spoléhat na to, že pokud člověk jednou za čas absolvuje detoxikační kúru a pak opět sklouzne do původních stravovacích návyků, že to bude dostačující pro vzkříšení či udržení imunity,“ vysvětluje lékař.
Jedním z největších prohřešků jsou jednoduché cukry. O jejich vlivu na zdraví se vedou rozsáhlé výzkumy. Na Kolumbijské univerzitě například vědci přišli na to, že při konzumaci sto gramů cukru, což odpovídá litru sladké limonády, jsou bílé krvinky o čtyřicet procent méně efektivní v zabíjení bakterií. Tento efekt dokáže oslabit imunitní systém na více než pět hodin od konzumace cukru.
„V trávicím traktu se nachází většina hmoty imunitního systému. Uvádí se, že je to 75 až 85 procent. Důležité je správné složení a fungování střevní mikroflóry, která zajišťuje mnohé nepostradatelné funkce pro náš organismus a úzce spolupracuje s imunitním systémem. Prakticky lze říci, že mikroflóra ve střevě je samostatně aktivním imunitním orgánem,“ vysvětluje imunolog Miloš Jeseňák.
Základem správného trávení je pravidelná a vyvážená strava, energeticky odpovídající požadavkům organismu. Vždy je třeba přihlížet na pohlaví, věk či výdej energie.
Chladný den začněte teplou snídaní, kterou můžete doplnit o hřejivá koření jako skořice nebo kurkuma. Jezte kořeněná a pikantní jídla a preferujte teplé pokrmy. Přímo zázračné jsou v chladných měsících bylinkové a zázvorové čaje.
Regenerace
Ne nadarmo se říká, že příroda a zvířata se odebírají k zimnímu spánku. My si to v plné míře nemůžeme dovolit, ale můžeme sledovat projevy těla a dopřát mu víc odpočinku, pohody, relaxu a spánku.
Pokud jste byli nuceni užívat antibiotika, dopřejte tělu čas na regeneraci. Zcela přirozeným projevem uzdravování je pocení. Bakterie a viry je třeba vyplavit ven. Využívejte probiotika a výživové doplňky k posílení imunity.