4.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůPro ženySkvrny na kůži vznikají vlivem slunce i antikoncepce

Skvrny na kůži vznikají vlivem slunce i antikoncepce

Víte, co všechno mohou způsobit pigmentové skvrny na pokožce a jak se jich zbavit?

Co je hyperpigmentace a jak zjistíte, jestli trpíte právě tímto kožním problémem? Jedná se o tmavší skvrny různých velikostí, které vznikají na pokožce při nadměrné tvorbě kožního barviva melaninu na určitých místech.

Pokud vás tato nepříjemnost postihne, velmi negativně může ovlivňovat i vaši psychiku.

Tmavé skvrny se totiž obvykle objevují na tváři, rukou a ostatních, na první pohled viditelných částech těla, které byly vystaveny slunci.

Bývají světle hnědé až černé barvy a zvyknou se vyskytovat v nejrůznějších tvarech a velikostech.

„Poruchy pigmentace vznikají jako nedostatek nebo nadbytek pigmentů. Mohou být celkové nebo lokalizované, vrozené nebo získané,“ říká doktorka Lucia Podhorová z kliniky Dermarevolta.

Proč se vůbec objevují? „Množství melaninu v kůži a tvorba hyperpigmentací ovlivňuje několik faktorů. Základním předpokladem je genetická predispozice a fototyp kůže, které ovlivňuje mnoho činitelů: UV záření, hormony, zejména estrogeny a progesteron, těhotenství, hormonální antikoncepce, melanocyty stimulující hormon MSH, zánětlivé procesy a jiná onemocnění,“ vysvětluje dermatoložka.

Stařecké, těhotenské a jiné skvrny
Existuje několik typů hyperpigmentací, nejčastěji se však setkáváme se stařeckými skvrnami, které vznikají v důsledku toho, že pokožka byla dlouho vystavena slunečnímu záření.

Objevují se zejména na těch částech těla, které jsou často vystavovány slunci, jako jsou tvář, ruce a ramena. Většinou se jedná o malé, tmavě zabarvené skvrny na kůži.

Jiným typem pigmentové změny je melazma nebo chloasma, která se také často nazývá „těhotenská maska“, protože postihuje až devadesát procent těhotných žen.

Je důsledkem hormonálních vlivů v těhotenství nebo užívání antikoncepce. Projevuje se formou tmavých a nepravidelných skvrn, někdy dosti rozsáhlých, na tváři nebo na rukou.

Při hojení ran nebo větších poranění na kůži vznikají takzvané pozánětlivé hyperpigmentace, které zanechávají plochou světlou skvrnu.

Často tímto problémem trpí lidé, kteří mají akné, ale příčinou mohou být i různé kosmetické procedury, jako je dermabraze, ošetření laserem nebo chemický peeling.

Existují i ​​jiné faktory, které způsobují ztmavnutí některých míst na kůži – mateřská znaménka, jizvy, sluneční nebo aktinické keratózy nebo rakovina kůže, i když její projevy se nepovažují za formu hyperpigmentace.

Pokud se vám na pokožce objeví nové skvrny nebo začnou krvácet, svědit, případně se změní jejich velikost či barva, je vhodné navštívit dermatologickou ambulanci.

Možnosti léčby
Moderní dermatologie zná několik možností léčby hyperpigmentací.

„Vždy volíme individuální přístup vzhledem k diagnóze a typu pigmentové skvrny. Proto je před zahájením terapie nutná konzultace s dermatologem. Požadovaného výsledku často dosáhneme jen kombinací více metod. Ideální je léčba na podzim a v zimě,“ říká dermatoložka Lucia Podhorová.

Hyperpigmentace reagují na léčbu různě, některé po mechanickém, tepelném nebo chemickém podráždění vyblednou, jiné se nezmění, dokonce někdy se pigmentace ještě zvýrazní.

Při lokální léčbě se používají krémy nebo roztoky s bělícím účinkem – například chemický peeling s ovocnými kyselinami, bělící krémy s obsahem fenolu, hydrochinonu a jiných účinných látek.

K odstranění hyperpigmentací lze použít laser nebo intenzivní pulzní světlo, známé pod zkratkou IPL. Z laserů je vhodný erbium: YAG laser nebo frakcionovaný CO2 laser.

Frakciovaný, tedy dávkovací C02 laser způsobuje výrazné, hluboké tepelné poškození pokožky, což vyžaduje delší hojení. Nevýhodou je, že způsobuje odpaření tkáně kůže, přičemž hojení provázejí strupy.

Při použití dávkovacího systému je pokožka poškozena v bodech, mezi nimiž zůstává zdravá kůže – dobré tedy je, že doba hojení se ve srovnání s klasickým laserovým ošetřením zkracuje na čtyři až šest dní.

Po použití CO2 laseru však mohou vzniknout nežádoucí účinky, jako například zarudnutí, které může trvat i více než měsíc. Erbium: YAG laser způsobuje menší tepelné poškození kůže než CO2 laser.

Po sloupnutí chrastiček však může také přetrvávat zarudnutí, které se ztratí během dvou až čtyř týdnů.

IPL přístroj pracuje, podobně jako laser, na principu selektivní fototermolýzy, ale na rozdíl od laseru nevyzařuje pouze jednu vlnovou délku, ale celé spektrum. Proto ošetření touto metodou není tak intenzivní, jako ošetření laserem.

Ošetření IPL přístrojem se doporučuje zopakovat. Pokud jde o možné komplikace, ve srovnání s laserem je bezpečnější a méně invazivní.

Vhodná kosmetika
Intenzivní noční péče Nivea Cellular Perfect Skin, 13,11 € regeneruje pleť během noci, regeneruje a účinně redukuje pigmentové skvrny díky koncentraci lumicinolu, extraktu z magnolie a ošetřujících hydratačních látek. Zároveň vyhlazuje vrásky a celkově zlepšuje pevnost pleti a její buněčnou obnovu. Při pravidelném používání viditelně sjednocuje a rozjasňuje tón pleti.

Novaroyal Excellence gel na pigmentové skvrny, 19,90 € pomáhá proti negativním vlivům životního prostředí, věku i hormonálním faktorům, které podmiňují tvorbu pigmentových skvrn, zmírňuje a zesvětluje hyperpigmentaci pokožky. Bioaktivní látky, které obsahuje, pomáhají redukovat tvrdé pigmentové a stařecké skvrny. Kombinace extraktu z bobulí a listů medvědího česneku a derivátů vitaminu C rozjasňuje tmavá místa na pokožce. Antioxidanty chrání pokožku před vlivem volných radikálů a negativními vlivy UV záření.

Speciální noční krém na redukci pigmentových skvrn SKIN IN BALANCE PIGMENT, 19,90 € působí intenzivně na tmavá místa na pokožce, jako jsou stařecké a pigmentové skvrny. Obsahuje kombinaci účinných látek, které působí cíleně a viditelně zesvětlují postižená místa, sjednocují vzhled pleti a intenzivně ji ošetřují.

Sérum proti pigmentovým skvrnám EVEN BRIGHTER, Eucerin, 28,63 € redukuje pigmentové skvrny a nerovnoměrné zabarvení pleti způsobené poruchami pigmentace. Obsahuje vysokou koncentraci B-resorcinolu, který potlačuje nadměrnou tvorbu melaninu a redukuje výskyt hyperpigmentací. Sérum je vhodné i pro každodenní použití, aplikuje se pod denní krém. Již za čtyři týdny dokáže dosáhnout viditelně jasnějšího a sjednocenějšího vzhledu pleti.

Pleťový korekční přípravek proti pigmentovým skvrnám s divokou růží, KORRES, 33,30 € díky extraktu z hnědé řasy snižuje vznik pigmentací, má zesvětlující účinek a sjednocuje barevný tón pleti. Reguluje tvorbu melaninu a reguluje tmavé skvrny. Vitamin C z oleje z růžových šipek a extraktu z rebarbory ​​působí jako silný antioxidant, rozjasňuje pleť a dodává jí mladistvý vzhled. Přípravek zároveň chrání pleť před UV zářením, změnami teplot, zklidňuje a zabraňuje destrukci kolagenu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek