8.9 C
Brno
Úterý, 16 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůPro ženyDen matek má kořeny ve starověkém Řecku

Den matek má kořeny ve starověkém Řecku

Den matek, který si připomínáme druhou květnovou neděli, má svůj původ už ve starověkém Řecku, kde se matky těšily velké úctě. Byly vnímány zejména jako nositelky a dárkyně nového života.

Řekové si uctívali i bohyni Reiu – matku boha Dia. Matky se uctívali iv Římské říši – zde byla úcta k římské bohyni Kybele. „Opětovná úcta k matkám veřejně vzdávaná se datuje z roku 1644, kdy v Anglii během vlády krále Karla I. zavedli slavení svátku Mothering Sunday,“ řekla Nádaská pro agenturu SITA.

V té době se pracovalo u pánů od rána do večera, bez nároku na volno. Jedině čtvrtá neděle během půstu byla příležitostí navštívit rodiče a donést dárky sourozencům. Této neděli se začalo říkat „Neděle matek.“

Celosvětově se Den matek slaví od roku 1907 na podnět Ann Jarvisové z Philadelphie, která si svátkem chtěla uctít svou mámu. Americký prezident Woodrov Wilson v roce 1914 podepsal rezoluci, kterou ustanovil svátek Den matek na druhou neděli v květnu a tento den prohlásil za celoamerický národní svátek.

Z USA se Den matek za rozšířil do celé Evropy. „Během tohoto dne můžeme poděkovat svým maminkám za všechno dobré, co jsme od nich dostali,“ připomíná etnoložka.

Během první republiky Den matek u nás propagovala manželka prvního Československého prezidenta Charlotta Garigue Masaryková, která i takto vzdávala úctu své matce. „Tradice slavení dne matek byla i během Slovenského státu a po II.světové válce se tento svátek nahradil MDŽ,“ vysvětlila Nádaská.

Po roce 1989 nastává oživení svátku Dne matek nejen v soukromé sféře, ale zapojují se do něj školky, školy, obce i města či mateřská centra.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek