4.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRodinaŽeny po mateřské jsou ochotny vzít až o pětinu nižší plat

Ženy po mateřské jsou ochotny vzít až o pětinu nižší plat

Když si ženy hledají práci, očekávají, že budou vydělávat méně, než je skutečný plat. Pokud mají za sebou mateřskou dovolenou, jejich platová očekávání ještě klesají.

Podle Profese.cz očekávaný plat žen, které byly na mateřské, je někdy io pětinu nižší než u ostatních žen. Ženy ve věku od 17 do 24 let očekávají, že budou vydělávat měsíčně 640 eur.

Ženy od 25 do 34 let při hledání práce ve svých životopisech uvádějí, že jejich průměrný očekávaný plat, když se zaměstnávají, bude 754 eur. Ve skutečnosti je přitom průměrný měsíční plat žen v této věkové skupině vyšší.

Po dosažení 35 let očekávané i skutečné platy žen klesají. Rozdíl mezi tím, za kolik jsou ženy ochotny pracovat a průměrným platem žen v této věkové kategorii, je 16 %.

„Jedním z vysvětlení, proč jsou průměrné očekávané a následně i skutečné platy žen po jistém věku nižší, může být skutečnost, že v tomto věku se do pracovního procesu vracejí často ženy po mateřské nebo rodičovské dovolené, během které jejich plat stagnoval,“ řekl projektový manažer průzkumu Platy.sk Miroslav Dravecký.

Ženy, které si loni hledaly práci přes portál Profesia.sk a měly ve svém životopisu uvedeno, že mají za sebou mateřskou dovolenou, měly svá platová očekávání téměř vždy nižší než ženy, které v životopisu zmínku o mateřské dovolené neměly.

Nejvýraznější rozdíl byl mezi očekávaným platem žen se zmínkou o mateřské a ostatními ženami, pokud si hledali práci jako specialistky na fakturaci. Průměrný očekávaný plat žen na této pozici byl loni 907 eur. Ženy, které měly ve svém životopisu uvedeno, že byly na mateřské, byly ochotny pracovat za plat o pětinu nižší. Očekávali, že se zaměstnávají a měsíčně budou vydělávat 725 eur.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek