4.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyKoktejl pro imunitu: Sedm způsobů, jak ji podpořit

Koktejl pro imunitu: Sedm způsobů, jak ji podpořit

Jaké vitamíny a doplňky byste měli vyzkoušet, pořadí farmaceutka.

Chřipkové prázdniny ve školách žáci ocení. Když však chřipková infekční onemocnění zasáhnou tělo, není to už taková zábava. Imunita organismu v těchto dnech klesá, zažívá mnohem větší nápor, který způsobuje počasí nebo nemocní jedinci pohybující se kolem.

Rok co rok prožívají tisíce lidí s příchodem sychravého podzimního počasí stejné příznaky – bolesti hlavy, kloubů, rýmu, kašel, případně zvýšené teploty. Většina z nás neutíká hned k lékaři, ale nejprve si zajde do lékárny a pokusí se svépomocí zvládnout tento stav nějakým volně prodejným lékem.

O tom, které vitamíny a doplňky bychom měli upřednostnit, jsme se radili se Zuzanou Hrabákovou, vedoucí lékárny Zelená farmacie.

Vitamin C
Vitamin C jako jeden z významných vitamínů pomáhá při oslabené imunitě, při nachlazení a chřipce. Snižuje záněty, bojuje proti infekcím v těle a je výrazným antioxidantem. Céčko je bohatě zastoupeno v citrusovém ovoci, šípkech, trnkách, petrželce, černém rybízu, rajčatech, paprice, kapustě a květáku.

„Nejlépe účinkuje v kombinaci s výtažkem z echinacey. Aktivuje imunitní systém, působí protivirově, blokuje šíření infekcí. Preventivní užívání tohoto dua v zimním a chřipkovém období může zabránit propuknutí zmíněných onemocnění,“ radí Zuzana Hrabáková.

Současně upozorňuje, že důležitá je galenická forma vitamínu C, tedy tablety s postupným uvolňováním účinné látky po dobu 8-12 hodin a díky tomu s prodlouženým účinkem natolik nezatěžují trávicí trakt.

Vitamin A
„Vhodným preventivním ochráncem našeho zdraví jsou i další vitamíny patřící do skupiny antioxidantů, například vitamín A. Regeneruje sliznice zažívacích a dýchacích cest a chrání je před infekcemi,“ vysvětluje lékárnička.

Je silný antioxidant, který léčí záněty v těle, podporuje funkce imunitního systému a obnovuje tkáně. Jeho představiteli jsou mrkev, žluté ovoce a zelenina, rybí tuk, vajíčka, mléko, mléčné výrobky a játra.

Vitamin D
I vitamín D je účinným antioxidantem, na který není třeba zapomínat. „Bez podpory vitaminu D imunitní systém poskytuje jen malou nebo žádnou ochranu před napadením mikroorganismy. S vitamínem D3 v krevním řečišti se T buňky, nejdůležitější článek imunitního systému ‚ozbrojí‘ a začnou vyhledávat vetřelce, které zničí az těla vyloučí,“ říká odbornice.

Vitamin D3 se nazývá také cholekalciferol, jedná se o přirozeně se vyskytující formu vitamínu D, který se do organismu dostává zejména slunečním zářením – při slunění se v pokožce vytváří sám.

Zinek a selen
Tato dvojice minerálů zvyšuje odolnost buněk proti tvz. volným radikálem – destruktivním molekulám kyslíku, které narušují buněčnou membránu.

Zuzana Hrabáková říká: „Zinek a selen jsou nepostradatelné při zvýšené a psychické zátěži, ve stáří, zvyšují obranyschopnost organismu při infekci a oslabují účinky jedovatých látek, zejména kadmia, olova a rtuti, které ohrožují zejména kuřáky a obyvatele velkých měst.“

Česnek
V období chřipek a nachlazení pozitivně ovlivňuje léčbu onemocnění horních cest dýchacích a posiluje imunitu také česnek. Podle odbornice přírodní výtažek z česneku v kapslích poskytuje všechny výhody a účinky čerstvého česneku bez nežádoucího charakteristického aroma.

Omega-3 mastné kyseliny
Tělo si je nedokáže vyrobit samo, proto mu je musíte poskytnout pomocí stravy či výživových doplňků. Jejich okamžité využití umožňuje čistý krilový olej získaný z hlubinných planktonových korýšů.

Omega-3 mastné kyseliny podporují činnost srdce, mozku a sítnice.

Ochraňují buňky před degenerací a stárnutím, podporují paměť, zlepšují reakce imunitního systému, stimulují protizánětlivý efekt a zabezpečují rovnováhu v tvorbě zánětlivých a protizánětlivých látek imunitního systému.

Lysin
Při častých virových onemocněních z nachlazení či herpesových infekcích Zuzana Hrabáková doporučuje sáhnout po lysinu, který je účinnou podporou imunity zejména v kombinaci se zinkem a vitamínem C.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek