4.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZdravíNitroděložní tělísko může snížit riziko rakoviny

Nitroděložní tělísko může snížit riziko rakoviny

Nejnovější studie hovoří o ochraně před rakovinou děložního čípku.

Je to typicky ženská rakovina, na kterou na Slovensku ročně zemře přes dvě stě pacientek. Celosvětově se jedná o čtvrtý nejčastější typ rakoviny u žen.

Riziko rakoviny děložního čípku se však může snížit díky jedné z forem antikoncepce. Je až o třetinu méně častá u žen, které používají nitroděložní tělísko.

Vyplývá to z nejnovější studie zveřejněné v magazínu Obstetrics and Gynecology, o které informovala agentura Reuters.

Imunitní reakce jako možná příčina
Autoři prozkoumali výsledky z již dříve zveřejněných šestnácti výzkumů.

Jejich předmětem bylo téměř 5 tisíc žen s rakovinou děložního čípku a více než 7500 zdravých žen. Ukázalo se, že ty, které měly zavedené nitroděložní tělísko, měly zároveň až o 36 procent nižší pravděpodobnost dostat tento typ rakoviny v porovnání se ženami, které jej zavedeny neměly.

Hlavní autorka studie, Victoria Cortessisová z University of Southern California v Los Angeles, uvedla, že o vysvětleních lze zatím vést jen hypotetické debaty.

Jedním z nich by mohlo být, že nitroděložní tělísko spustí narušením cervikální tkáně imunitní reakci, díky které tělo dokáže lépe bojovat proti infekci HPV, která rakovinu děložního čípku způsobuje.

Infekce HPV (lidský papilomavirus) patří k nejčastěji přenosným sexuálním onemocněním. Většina z nich odezní sama od sebe a nezpůsobuje žádné symptomy, existuje však skupina HPV, která má vysoké riziko vzniku rakoviny, a to nejen děložního čípku, ale i řitního otvoru, penisu, vagíny a vulvy.

Větší ochrana pro neočkované ženy
Vliv různých metod antikoncepce na vznik rakoviny je dlouhodobě předmětem výzkumů a zájmu vědců. Ale i nejnovější informace potvrzují potřebu dalšího zkoumání.

Studie o nitroděložních tělískách pouze naznačila určitou spojitost, nezaměřovala se na dokázání, že skutečně přímo pomáhají při prevenci rakoviny a jak k ní přesně dochází. Není ani jednoznačné, jak dlouho by měly ženy nitroděložní tělísko používat, aby se snížené riziko projevilo, nebo o jaký typ tělíska by se mělo jednat.

Potenciál tělísek chránit před rakovinou děložního čípku také může být větší pro ženy po třicítce, které jsou většinou neočkovány proti HPV viru a menší pro mladší ženy, které vakcínu obdržely.

George Sawaye, který se zabývá výzkumem rakoviny a reprodukčním zdravím, však poukazuje na ještě jednu zásadní informaci ohledně nitroděložního tělíska. „Z této studie vyplývá, že jeho používáním nevzniká zvýšené riziko rakoviny děložního čípku. Ve skutečnosti jeho použití může poskytnout důležitý ochranný efekt,“ uvedl.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek