1.4 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZdravíMužům klesá hladina testosteronu a trpí poporodní depresí

Mužům klesá hladina testosteronu a trpí poporodní depresí

Nová studie potvrdila vztah mezi hladinou hormonů a úzkostmi.

Poporodní deprese byla dlouhá léta démonizována či naopak brána na lehkou váhu. V posledních letech přestává být toto závažné téma tabu a stále více známých žen přiznává své zkušenosti s ním. Veřejnosti se s tímto problémem svěřily například Courteney Cox, Drew Barrymore, Gwyneth Paltrow a nově i Ivanka Trump. Mužská verze tohoto onemocnění je však stále málo prozkoumána.

Dosud se změny v mužském chování přisuzovaly spíše reakci na návyky v rodinné dynamice, změně finanční situace rodiny či menšímu zájmu ze strany ženy. Nejnovější výzkumy však naznačují, že příčinou jsou hormony.

Baby blues versus poporodní deprese
V první řadě je důležité pochopit rozdíl mezi krátkodobými pocity smutku, které postihují ženy krátce po porodu a poporodní depresí.

Krátkodobý stav všeobecně známý jako Baby Blues je přirozenou emoční reakcí na prudké hormonální výkyvy, ke kterým dochází v krátkém období.

Ty spolu s fyzickými problémy a novou životní situací způsobují častou plačtivost a zvýšenou citlivost. Trpí jimi až 70 procent žen. Jejich trvání však zřídkakdy přesahuje týden a odeznívají samovolně.

Poporodní deprese je stav, který se objevuje zhruba u 15 procent žen a trvá několik měsíců. Kulminuje mezi třetím a šestým měsícem života dítěte, ale nezřídka trvá i rok. Její projevy jsou často ignorovány nebo zaměňovány za únavu či jakousi přecitlivělost. Ve skutečnosti jsou však poruchy spánku, pocity méněcennosti, záchvaty úzkosti a nezájem o dítě vážnými problémy, se kterými si žena neumí pomoci svépomocí. Ukazuje se však, že jimi trpí i sedm až deset procent mužů.

Jedná se o propojené nádoby, ale nikdo neví, jak fungují
Několik studií již prokázalo, že těhotenství a porod ženy mají vliv i na hormonální hladiny mužů. Klesající testosteron má pravděpodobně způsobit vyšší protektivnost vůči matce a dítěti.

Nová studie, kterou realizovala University of Southern California, prokázala souvislost mezi poklesem testosteronu a pocity úzkosti.

„Víme, že muži mají poporodní depresi a víme, že novým otcem klesá hladina testosteronu, ale nevíme proč tomu tak je,“ řekl The Independent autor studie profesor Darby Saxbe. Saxbe doufá, že studie pomůže vložit nové informace do poměrně záhadného procesu poporodní deprese u nových rodičů.

Studie navíc ukazuje, že výše testosteronu u muže ovlivňuje oba partnery. Vyšší hladiny testosteronu mužů chrání před úzkostmi, ale zároveň mají nepříznivý vliv na problémy matky.

Partnerky mužů, jejichž hladiny testosteronu byly vyšší, samy projevovaly znaky deprese mnohem častěji než ty, které žily v domácnosti s muži s nižší hladinou hormonů. Zajímavostí je, že k hormonálním změnám nepřichází jen u biologických rodičů. Objevují se také u rodičů adoptovaných dětí.

Překonávání společenského tabu
Ať hormonální změny v mužském těle fungují jakkoli, jejich důsledky jsou pro muže i jejich rodiny výrazné. K poruchám spánku a vyčerpanosti, které nejsou způsobeny jen náročnou péčí o dítě, se přidávají také pocity úzkosti, méněcennosti či apatie.

Navíc u mužů existuje zvýšená tendence „zahánět“ tyto pocity alkoholem. Zatímco u mladých matek přestává být poporodní deprese stigmatem, muže v tomto směru čeká delší cesta. Nezanedbatelným problémem zůstává i diagnostika, která je problematická u všech typů depresí.

Dobrou zprávou je, že na světě je již několik informačních stránek a skupin, které mužům trpícím poporodní depresí zprostředkovávají informace a zkušenosti. Tématu se věnuje také krátký film Johna Osmonda.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek