4.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZdravíMýty a fakta o mamografii: Je škodlivá a bolestivá?

Mýty a fakta o mamografii: Je škodlivá a bolestivá?

Názory na mamografii mohou být ovlivněny nepřesnými informacemi. Jak odlišit mýty od faktů?

Prý je zbytečná, škodlivá, ženám nepomáhá a dokonce jim může zdravotní problémy i způsobit.

Spekulace, neodborné informace a kontroverzními studiemi podložená tvrzení o mamografii se šíří přes sociální sítě i po kamarádských linkách. Způsobují nejen pochybnosti, ale také možná nebezpečná rozhodnutí žen.

Pomáhá mamografie při prevenci?
V této otázce se podle primárky Preventivního centra Onkologického ústavu svaté Alžběty v Bratislavě Aleny Kállayové shodují všichni odborníci.

Mamografie je jediná diagnostická metoda, která umí zachytit onkologické onemocnění prsu i ve velmi časném stadiu.

„Udává se velikost již kolem 5 milimetrů. Při této velikosti onkologické onemocnění ještě nevytváří metastázy, a proto se mamografie doporučuje ženám jako preventivní – screeningové vyšetření. Tedy jde o vyšetření zdravých žen, které nemají žádné příznaky onemocnění prsou,“ říká Alena Kállayová.

Jaká jsou rizika mamografie?
Všechny aspekty vyšetření mamografem jsou pod přísnou kontrolou. V každém případě se však jedná o vyšetření RTG zářením.

„Lékař přesně ví, jaké snímky v jakém případě a v jakém intervalu smí doplnit. Radiační zátěž je však monitorována, zaznamenává se a nesmí překračovat přípustné hranice. Rovná se dávce, kterou běžný člověk zažije jako kosmické záření na Zemi během jednoho týdne. Nebezpečí, které vyšetření s sebou přináší, je srovnatelné s nebezpečím pětiminutové jízdy v autě nebo vykouření jedné cigarety,“ uvádí Kállayová.

Dalším problémem může být i to, že metoda není 100%.

Primářka říká, že záchytnost včasných stadií rakoviny je 90 až 95 procent. „Zároveň se snižuje, pokud je prsní žláza hustší.“

Rizika však podle ní jednoznačně převažuje fakt, že mamografie ve skutečnosti zachraňuje zdraví a život.

„Důkazem toho jsou země, ve kterých ženy chodí na pravidelná screeningová mamografická vyšetření a úmrtnost na rakovinu v nich výrazně klesá. Jde o země jako Švédsko, Velká Británie, Španělsko či Česko,“ jmenuje Kállayová.

Její slova potvrzují několik výzkumy a statistiky (1, 2, 3,), některé studie však říkají, že snížení úmrtnosti díky mamografii není procentuální až tak významné.

Od jakého věku a jak často je vhodné mamografii podstoupit?
Podle slovenských zákonů má žena nárok na mamografické vyšetření od 40. roku života.

Alena Kállayová tvrdí, že obvykle se na mamografii posílá kolem padesátky, ale vzhledem k tomu, že rakovina postihuje už i mladší ročníky, odborníci doporučují začít se screeningem právě od čtyřiceti let každé dva roky.

„Od čtyřicítky se vyšetřuje proto, že prsní žláza ženy v tomto věku je méně hustá a mamografie tak onkologické změny už znázorňuje velmi dobře. Ve věku od 20 do 40 let mají ženy nárok na preventivní sonografické vyšetření. Tehdy je totiž žláza velmi hustá a ultrazvuk změny v prsu dokáže znázornit lépe,“ vysvětluje primářka.

Jak probíhá mamografie?
Provádí se na specializovaných pracovištích. Vyšetření předchází vyplnění dotazníku s informacemi o anamnéze, překonaných operacích, obtížích a podobně, aby se zjistilo, zda žena patří do rizikové skupiny.

Samotné vyšetření probíhá vestoje. Žena se svlékne do půl pasu a za pomoci radiologické asistentky, která vyšetření technicky provede, speciální kompresní ploténky mamografu zmáčknou postupně oba její prsa.

Je to důležité, aby se pořídily snímky vysoké kvality, na kterých lze rozeznat i malé změny v prsu.

Stlačení může být poněkud nepříjemné a žena může cítit tlak, nemělo by však být bolestivé. Celé vyšetření trvá přibližně deset minut.

V závislosti na konkrétním pracovišti se výsledky dozví ihned po vyšetření nebo až po několika dnech, v zásadě by však nemělo jít o delší dobu než týden.

Je mamografie bolestivá?

Podle lékařky může být mamografické vyšetření nepříjemné, zvláště pokud se provádí před menstruací, kdy je žláza citlivější.

Může se také stát, že vyšetření provádí RTG asistent, který nebyl dostatečně vyškolen k jeho provádění a je méně citlivý. Mamografie by však neměla bolet.

„Je třeba vyhledat pracoviště, které má dobrou pověst, dobré termíny pro vyšetření, oznamuje výsledek ihned po něm a příjemně a laskavě s ženou komunikuje. Ženy mají právo žádat kvalitní a příjemné vyšetření,“ tvrdí Alena Kállayová.

Může silné stlačení prsu vyvolat nějaké zdravotní komplikace?
„Stlačení prsu tak, jak je prováděno při mamografickém vyšetření, prs nepoškozuje ani ke změnám v prsní žláze takovým postupem nedochází,“ říká radioložka.

Zároveň je třeba dodat, že toto sevření je nezbytné pro správné zobrazení všech struktur v prsu.

Je mamografie spolehlivá?
Existují studie (1) (2) poukazující na to, že některé nálezy jsou nesprávné a ukazují abnormality, které nejsou životu nebezpečné, ale i tak léčené (v angličtině se tomu říká „overdiagnosis“).

„Mamografické vyšetření provádíme přesně podle doporučení evropských standardů pro mamografii. Vyhodnocování nezávisle dvěma radiology umí zjistit 95 procent všech onkologických onemocnění prsu v nejčasnějších stádiích,“ vysvětluje Alena Kállayová.

Dodává, že neexistuje žádná jiná metoda, která by měla vyšší míru odhalení onkologického onemocnění.

Pokud jde o nadhodnocení nebo „overdiagnózu“, souvisí určitým způsobem se statistickým rozměrem.

Znamená to, že se onkologické onemocnění zjistí u ženy, u které by se během jejího života vlastně nerozběhlo, případně se vyskytnou falešné pozitivní nálezy, které jsou při mamografii často kritizovaným problémem.

Žena totiž musí absolvovat další vyšetření, aby se problém vyloučil a je vystavena stresu.

Žádná metoda není dokonalá, i proto snímky vyhodnocují právě dva lékaři, aby se falešně pozitivním výsledkům předešlo.

Jak se mamografy vyvíjejí technologicky?
„Přístroje, které dělají s RTG zářením jsou velmi sofistikovaně vytvořené a přísně kontrolované,“ odpovídá Alena Kállayová na otázku, jakou roli hrají moderní technologie v diagnostice.

„Tyto přístroje musí dosahovat kvalitativních parametrů, které jsou denně vyhodnocovány ai jednotlivá vyšetření a dávky záření jsou archivovány a kontrolovány. Kromě toho existují přísná pravidla, jakým způsobem a pod jakou ochranou má být vyšetření provedeno, kdy a jakým způsobem se může zopakovat. Za to odpovídá lékař, který na pracovišti pracuje,“ říká.

Je screening potřebný?
Pod tímto pojmem rozumíme metodu, jejímž cílem je zachytit různá onemocnění ve stádiu, kdy jsou ještě bezpříznaková a léčitelná.

„Je dokázáno, že ve státech, kde funguje mamografický screening, tedy že jsou ženy pozvánkou volány k mamografickému vyšetření a zúčastní se ho, klesá úmrtnost na rakovinu. Čili včasně zachycená rakovina se dá dobře léčit a ženy nemusí zemřít,“ tvrdí Kallayová.

Screening rakoviny prsu realizují již několik desetiletí všechny členské státy EU kromě Slovenska.

V naší zemi pracoviště ani zdravotní pojišťovny ženy přímo nezvou na mamografická vyšetření. Na mamografii ženu může doporučit její gynekolog, všeobecný lékař či onkolog.

Samotný screening však spočívá v tom, že jde kromě včasného rozpoznání karcinomů o sběr dat o preventivních vyšetření a procedurách, sledování vlivu na úmrtnost, snížení úmrtnosti na rakovinu prsu i o zlepšení životních podmínek žen s tímto onemocněním přes efektivní terapeutické postupy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek