4.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRodinaHádky rodičů ovlivňují miminka dokonce i během spánku

Hádky rodičů ovlivňují miminka dokonce i během spánku

Podle vědců je nesprávné se domnívat, že miminka si hádky nevšímají.

Miminka, jejichž rodiče se hádají, citlivěji vnímají stres. Ukázal to nový výzkum amerických vědců z Oregonské univerzity. Podle nich mozky malých dětí reagují na rozzlobený tón hlasu dokonce i tehdy, když spí.

V raném věku jsou totiž mimořádně vnímavé, aby se vyvinuly správné reakce na podněty z okolí. Proto je podle vědců nesprávné domnívat se, že miminka si hádky nevšímají. Ve skutečnosti mohou ovlivnit to, jak se vyrovnávají s emocemi a stresem.

Vědci porovnali MRI snímky mozků dvaceti miminek. Zatímco spali v přístroji na zobrazování magnetickou rezonancí, pouštěli jim věty mluvené velmi rozzlobeným, středně rozzlobeným, veselým a neutrálním tónem. „I během spánku jsme u dětí pozorovali zřetelná schémata mozkové aktivity, která závisela na tom, jak emocionálně zabarvený tón hlasu jsme jim pustili,“ uvedla výzkumnice Alice Graham.

Podle jejích slov bylo cílem zjistit, zda stres na samém počátku života, kterým jsou většinou hádky rodičů, ovlivňuje fungování mozku. Ukázalo se, že právě u miminek z konfliktních rodin oblasti mozku, které regulují emoce, výrazněji reagovaly na velmi rozzlobený tón hlasu. Podobné výsledky měl v minulosti i výzkum na mláďatech zvířat.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek