4.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRodinaVíte, co dělají vaše děti na internetu?

Víte, co dělají vaše děti na internetu?

Až 64 procent dětí si dívá erotické stránky, přičemž takovou možnost připouští jen 18 procent rodičů. Výsledky přinesl průzkum s názvem Děti, mobily a internet 2012.

Podle průzkumu agentury 2muse pro Orange Slovensko se přibližně dvakrát tolik dětí dopouští na mobilu a internetu různých nežádoucích praktik v porovnání s tím, jaký počet rodičů si to ve skutečnosti reálně připouští.

Například pouhých 12 procent rodičů si myslí, že jejich ratolest si prohlíží stránky o drogách. Ve skutečnosti je to však podle analýzy až 41 procent. Podobně je to iv případě prohlížení erotických stránek – podle autorů jen 18 procent rodičů připouští možnost, že by jejich děti něco takového vyhledávaly, ale až 64 procent dětí si prohlíží erotický obsah na internetu.

Kromě toho až třetina nezletilých četuje s cizími lidmi. Rodiče o tom ne vždy vědí a pravděpodobně se ani nedozví. Podle průzkumu sice kontrolují, jak dítě využívá mobilní telefon, internet a televizi během jejich nepřítomnosti, ale obvykle rutinně – rozhovory s dětmi, prohlížením historie v mobilním telefonu či počítači. Avšak u starších dětí kontrola ze strany rodičů slábne.

81 procent dětí (ve věku 8 až 11 let) potvrzuje, že rodiče si s nimi povídají o tom, s kým telefonují, posílají si SMS, setkávají se na internetu, zatímco u starších dětí (12 až 15 let) je to 71 procent.

I policie rodičům radí, aby se zajímali o to, co dělají jejich děti na internetu. „Internet představuje prostor pro novodobé páchání trestné činnosti,“ upozorňuje mluvčí policejního prezídia Michal Slivka.

Pokud mají rodiče podezření, že se dítě stalo obětí protiprávního jednání, doporučuje se co nejdříve obrátit na policii. Nezapomínejte také na to, že výpočetní technika dnes nabízí různé možnosti, jak chránit děti před nevhodným obsahem internetu.

Jak ochránit své děti
Sedněte si k internetu spolu s nimi. Díky tomu zjistíte, jaké stránky navštěvují.
Sjednejte si pravidla surfování.
Udělejte si čas na rozhovor – vysvětlete dětem, že si musí dávat pozor na to, komu svěřují osobní informace a co nesmějí říkat nikomu.
Upozorněte je na rizika setkávání s online kamarády.
Vysvětlete jim, že nemohou věřit všemu, co se dočtou na internetu.
Naučte je rozeznávat reklamy.
Vždy mějte přehled o tom, jak vaše děti používají internet.
Podporujte je v dodržování správné netikety.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek